OXYMETRE
Potrebujete sledovať hodnoty kyslíka – saturácie vo Vašom tele? V domácom i nemocničnom prostredí na to využijete malý praktický prístroj - pulzný oxymeter.
Merač hladiny kyslíka v krvi – oxymeter je prenosný prístroj malých rozmerov s nízkou spotrebou elektrickej energie a jednoduchou obsluhou. Meranie pomocou pulzného oxymetra je úplne bezbolestné, neinvazívne, stačí si ho pripojiť k špičke prsta a odmerať nasýtenie hemoglobínu kyslíkom a srdcovú frekvenciu. Ale na akom princípe vlastne funguje tento malý užitočný prístroj?
Princíp merania hladiny kyslíka oxymetrom
Jednou z najdôležitejších funkcií ľudského tela je poskytnúť dostatok kyslíka do všetkých jeho častí. Kyslík je transportovaný do tkaniva vďaka červenému krvnému farbivu – hemoglobínu.
Hemoglobín s naviazaným kyslíkom sa nazýva oxyhemoglobín HbO2 a hemoglobín zbavený kyslíka sa nazýva redukovaný hemoglobín Hb. Meranie hodnoty okysličenej krvi je postavené na Lambertov-Beerovom zákone, ktorý vyjadruje závislosť absorbcie elektromagnetického žiarenia od vlastností materiálu, cez ktorý žiarenie prechádza.
Jednoducho povedané, využíva sa vlastnosť krvi, ktorá mení farbu podľa toho, ako veľmi je hemoglobín nasýtený kyslíkom. Oxyhemoglobín neabsorbuje veľké množstvo svetla, ale s jeho klesajúcou saturáciu sa absorbuje viac svetla a oxyhemoglobín tmavne. V blízkom infračervenom spektre oxyhemoglobín absorbuje viac svetla než redukovaný hemoglobín.
Pulzná oxymetria je teda založená na dvoch fyzikálnych princípoch:
- svetelná absorbancia oxyhemoglobínu je odlišná od redukovaného hemoglobínu na dvoch rôznych vlnových dĺžkach, ktoré sú v červenom spektre a v spektre blízkom infračervenému svetlu
- absorbancia oboch vlnových dĺžok má pulzačnú zložku, ktorá je spôsobená kolísaním objemu arteriálnej krvi medzi zdrojom a detektorom svetla.
Prakticky to vyzerá tak, že na dobre prekrvené tkanivo (väčšinou je to prst, alebo ušný lalok) sa umiesti zdroj svetla (červeného a infračerveného) a na druhú stranu detektor, ktorý meria koľko svetla bolo pohlteného. Pulzné oxymetre musia brať do úvahy len absorbciu svetla spôsobenej pulzáciou arteriálnej krvi. Musia teda odstrániť vplyv žilnej krvi a tkaniva.
Absorbcia nepulzujúcich (statických) tkanív, žilnej krvi a arteriálnej krvi je konštantná. Absorbcia pulzujúcej kapilárnej krvi sa mení na závislosti od jej objemu. Práve túto časť sa využíva na meranie saturácie krvi, na meranie pulzu a pulznej krivky.
Podľa umiestnenia zdroja svetla a jeho detektora rozoznávame 2 druhy sond oxymetrov :
- Transmisná sonda - detektor je umiestnený oproti zdroju svetla – meraná časť tela je presvietená (prst, ušný lalok). Oxymetre s takouto sondou sú najviac používané.
- Reflexná sonda – použitie transmisnej pulznej oxymetrie je limitovaná šírkou meraného tkaniva, preto sa v niektorých prípadoch používa reflexná oxymetria, kde je detektor umiestnený na rovnakej strane, ako je zdroj svetla. V tomto prípade sa na meranie používa hrudná kosť, alebo čelo.
Konštrukčné riešenie pulzných oxymetrov sa líši podľa veľkosti, napájania, zobrazenia nameraných údajov a vhodnosti použitia. Častejšie sa používajú prenosné oxymetre buď prstové alebo príručné, v nemocniciah sa na trvalé sledovanie okysličenia krvi používajú hlavne stolné oxymetre.
Pulzné oxymetre majú aj svoje obmedzenia, ktoré môžu viesť k nepresnému meraniu. Väčšíne obmedzení sa dá predísť, alebo ich vieme eliminovať. Jedná sa hlavne o tieto obmedzenia:
- nízke prekrvenie - Nízky tlak, vazokonstrikcia (zúžením ciev) alebo podchladenie môže spôsobiť, že signál bude príliž malý na to, aby ho oxymeter vyhodnotil. Naopak, ked je tkanivo príliž prekrvené, tok žilnej krvi začne pulzovať a oxymeter môže ukázať falošné hodnoty
- pohybové rušenie - Pohyb sondy po koži môže spôsobiť artefakty, ktoré oxymeter nedokáže rozlíšiť od normálnej arteriálnej pulzácie. Väčšinou to má za následok rozdielne tvary pletysmografickej krivky a náhlu zmenu srdečného pulzu. Odstrániť sa to dá dostatočným zafixovaním sondy a ukľudnením pacienta.
- parazitné svetelné zdroje - Svetepné zdroje väčšej intenzity môžu skresliť meranie oxymetra. Odstránenie je veľmi jednoduché, sondu treba dokonale zafixovať a prekryť snímač nepriesvitným materiálom tak, aby na detektor nevnikalo žiadne vonkajšie svetllo
SpO2 - Saturácia hemoglobínu v krvi kyslíkom je dôležitým parametrom pre posúdenie funkcie dýchania. Nízka hodnota saturácie hemoglobínu kyslíkom poukazuje prevažne na choroby ako ochorenie dýchacích ciest, astma, srdcová nedostatočnosť atď.
- Príznaky poukazujúce na nízku hodnotu saturácie hemoglobínu kyslíkom: zvýšenie srdcovej frekvencie, pokles výkonnosti, dýchavičnosť, nervozita a náhle potenie. Akútna alebo chronická nedostatočná saturácia kyslíkom vyžaduje sledovanie pomocou pulzného oxymetra a kontrolu u lekára
- POZOR! Náhle zníženie saturácie kyslíkom, so sprievodnými symptómami alebo bez nich, je nutné ihneď riešiť s lekárom, môže sa jednať o život ohrozujúcu situáciu!
- Užitočné nielen pre pacientov, ale aj pre cyklistov, horolezcov, letcov a akýchkoľvek zdravých ľudí, ktorí chcú odmerať svoje vitálne signály kedykoľvek a kdekoľvek.
Dostupné pulzné oxymetre si možete pozrieť v našom e-shope, v časti Starostlivosť o zdravvie - Pulzné oxymetre, alebo kliknutím na OXYMETRE.