Priemerná teplota povrchu ľudského tela je 33°C. Polarizačné svetlo liečebnej lampy zohreje počas procedúry vďaka infračervenej zložke svetla povrch tela na 37°C. Táto teplota by za normálnych okolností nemala spôsobovať problémy. Odporúčaná vzdialenosť medzi pokožkou tela (ošetrovaným miestom) a výstupným filtrom lampy by mala byť cca. 5 cm. V prípade, ak je teplo nepríjemné pre ošetrované miesto (napr. pri ošetrovaní popálenín, omrzlín a bolestivo zapálených miest tela), túto vzdialenosť zväčšite na 10 cm alebo na vzdialenosť, keď už teplo nebudete vnímať nepríjemne. V takýchto prípadoch je ale účinnosť lampy znížená a musíte primerane predĺžiť dobu pôsobenia lampy. Ak ošetrujete časť tela s neporušenou zdravou pokožkou (napr. pri svalových problémoch), môžete lampu priblížiť k pokožke až na vzdialenosť 2 cm, poprípade obruba filtra sa môže pokožky aj dotýkať. Ošetrované miesto musí byť pred použitím liečebnej lampy očistené. Zapnite prístroj a začnite s ožarovaním ošetrovaného miesta!
2 minúty pôsobenia je minimálny čas, aby sme vyvolali nejakú biologickú reakciu tela, resp. naštartovali liečebný proces. Na úplné a účinné pôsobenie polarizovaného svetla na ošetrované miesto sú potrebné min. 4 minúty, ale zo skúseností sa odporúča doba pôsobenia svetla 5-10 minút.
Najúčinnejšia je kombinácia terapie polarizovaným svetlom (5-10 min) a následne kolorterapiou (2 x 10 min s odstupom 20 minút medzi dvoma kolorterapiami). Odporúča sa použiť túto kombináciu terapie polarizovaným svetlom s kolorterapiou 1-2x denne (najlepšie ráno a večer). Viac informácií o použití biolampy, vhodného filtra a odporúčaného času terapie sa dočítate v knihe Liečbe a svetlom a farebnou terapiou.
Použitie liečebnej lampy na liečbu polarizovaným svetlom sa odporúča pri hojení rán a obnove tkanív, vo fyzioterapii a rehabilitácii, v reumatológii, športovej medicíne, kozmetike a dermatológii.